Pijete kávu? A spíte dobře?

Už dva týdny nepiju kafe. A už dva týdny spím jako miminko. Tedy ne že bych se budila třikrát za noc a toužila po mlíku😊. Jen spím daleko lépe. Téměř bez probouzení. A když už se náhodou probudím, docela rychle zase usínám.

To bylo ještě před 14 dny úplně nemyslitelné. Uprostřed noci jsem se budívala a pak třeba dvě hodiny nemohla zabrat. Budila jsem se velmi brzo ráno a celou noc se převalovala. A změnila to jen taková drobnost. Vysazení kávy.

Jak si z pití vody vytvoříte návyk, na který už nezapomenete?

Stáhněte si e-book zdarma

Naučíte se pít více vody, i když nemáte pocit žízně a pijete málo.

Káva mi vlastně nikdy nedělala úplně dobře

Se spolužáky na vysoké jsme v přestávkách mezi přednáškami chodívali do kavárny. Mně kavárenské preso připadalo vždy hrozně silné, ale občas jsem si ho dala. Většinou jsem záhy začala pociťovat nervozitu, celá jsem se tak nějak chvěla, nebylo mi dobře od žaludku. Chvíli trvalo než mi došlo, že je to z kávy a preso v kavárně jsem si přestala dávat. Negativní účinky jsem přičítala jeho síle.

Později v práci jsme měli rozpustnou kávu. Slabá káva po obědě se stala takovým mým pracovním rituálem. Po návratu z oběda jsem se zpátky na práci ladila právě hrnkem horké a hořké kávy. Hořkost po obědě mi vyhovovala.

Negativní účinky kávy jsem v rychlém pracovním tempu přestala vnímat.

Postupně si mé tělo na kávu zvyklo a projevy nervozity a chvění těla se přestaly dostavovat. Takže jsem si jednou denně užívala chuť bez negativních účinků. Nebo alespoň bez těch, které bych byla schopna vnímat bezprostředně po vypití kávy.

Během dvou těhotenství jsem samozřejmě kávu nepila, ale touhu po hořké chuti jsem měla. Místo kávy jsem tedy pila meltu. Tu správnou chuť a ten správný požitek to tedy nepřineslo, ale jako náhražka dobrý.

Později si manžel coby kávový milovník pořídil kvalitní kávovar a nakupuje kvalitní zrnkovou kávu, takže jsem se po konci kojení těšila na návrat ke kávě. To, že mi káva nedělala úplně dobře, jsem si ještě pamatovala, takže má dávka byla pouze jedno slabší kafe po obědě. To, že v noci špatně spím, jsem přisuzovala rozhozenému spánkovému rytmu po dvou dětech.

Dnes mají děti 10 a 12 let a já pořád nespím dobře. Může to mít mnoho různých příčin. Každopádně jsem si zvykla chodit spát a vstávat v pravidelnou dobu, večer nejíst těžká jídla a nepít příliš alkoholu. Každý den strávím pár desítek minut na čerstvém vzduchu při lehkém pohybu. Spíme v dobře větrané místnosti.

Přesto můj spánek nebyl dlouhodobě kvalitní

Před 14 dny jsme byli na prodlouženém víkendu na horách. Kafe jsem si dala jako obvykle jen jedno, jenže v restauraci. Takže daleko silnější, než na jaké jsem zvyklá z domu. Opět se dostavil ten pocit zvláštní nervozity, roztřeseného těla a tlaku v žaludku. A opět až později mi došlo, že za to může zřejmě káva. Noci, které jsme strávili na hotelu, jsem spala hrozně špatně. Ráno jsem bývala jak přejetá parním válcem.

Po návratu z dovolené se mi dostal do rukou článek o podzimní očistě, který hlásal mimo jiné vyřazení kávy po dobu očisty. Dozvěděla jsem se v něm, že se poločas rozpadu kofeinu v našem těle pohybuje od dvou do osmi hodin.

Znamená to tedy, že ještě za osm hodin může být v našem těle 50 % přijaté dávky kofeinu. 

Vzhledem k nevalnému spánku posledních dní jsem se okamžitě rozhodla vynechat na pár dní svou poobědovou kávu i ranní zelený čaj.

Už první noc bez kávy byl spánek o moc lepší a jeho kvalita se s každým dnem zlepšovala. Teď si opět většinu nocí užívám nerušený spánek, který vymizel někdy na vysoké.

Na každého samozřejmě působí káva jinak

Někdo může vypít pět káv za den, poslední třeba v osm večer a v noci spí úplně nerušeně. Pokud ale nepijete kávy moc (třeba proto, že větší množství Vám nedělá dobře) a přesto špatně spíte, zkuste na nějaký čas kávu úplně vynechat. A také černý a zelený čaj a čokoládu. Třeba na týden. A zkuste pozorovat, co to s Vámi dělá.

Pití kávy je samozřejmě velký zvyk. Pijeme ji proto, že nám chutná nebo voní, že jsme si zvykli se při jejím pití cítit dobře nebo proto, že nás nastartuje. Vzdát se tohoto zvyku proto může být pro mnohé velmi těžké.

Pokud však pijete kávu proto, abyste se necítili unavení a měli dostatek energie, možná byste měli vědět, že káva Vaši únavu nesníží, jen ji zamaskuje.

Kofein se v mozku naváže na receptory, na které by se normálně přichytil adenosin. Adenosin je sloučenina, která se v našem těle vytváří během dne a my se kvůli ní cítíme unavení.

Když se na receptory naváže místo adenosinu kofein, pocit únavy se nedostaví. Což ale neznamená, že by Vaše tělo nevolalo po odpočinku, vy ho jen neslyšíte.

Ne každý se musí kávy vzdát a ani k tomu tady nenabádám. To, co Vám chci doporučit, je jen to na jeden týden vyzkoušet. Jeden týden zcela bez kávy.

Ani nemusíte hledat, čím kávu nahradit. Pokud po týdenním vysazení nebudete pociťovat zlepšení v žádné oblasti svého života, ke své oblíbené kávě se zase vrátíte.

A pokud pocítíte zlepšení, sami uvidíte, jestli budete toužit nějak nahradit její hořkou chuť a vůni (a pak si určitě na internetu vhodnou náhražku dohledáte) nebo jestli si vystačíte třeba jen s nějakým lahodným bylinkovým čajem.

Nenechte si ujít další články o zdravých návycích pro váš lepší den. Zanechte mi zde svůj e-mail a já vám budu posílat nové články přímo do vaší e-mailové schránky. 

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře
  1. Klara napsal:

    Tak s tím pitím kávy je to přesný. Jsem na kofein hodně citlivá, takže jsem schopná probdít půlku noci. Musím si hlídat i pití čaje a čokolády. Občas mi po silném kafi nebo hodně kvalitní horké čokoládě začne bušit srdce.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.