Únor: Nejlepší návyky respektující rytmus roku

Zatímco prosinec a leden byly jako hluboká noc, únor je jako svítání roku, jako jemný růžový úsvit. Od Hromnic (2. února) máme den delší průměrně o hodinu a dvacet minut. Venku už sem tam zaslechneme zpívat první nedočkavé ptáky, kteří se začínají párovat. Na horách bývá ještě sníh, ale ve vzduchu už je cítit příslib jara.

A tak jako jsem vám v lednu doporučovala co nejvíce odpočívat a doplňovat baterky (namísto toho abyste se bláznivě honili za splněním novoročního předsevzetí), teď je načase začít se pomalu protahovat. Jako když se ráno o víkendu pomalu, líně a slastně protahujete v posteli. Žádné rychlé pohyby. Přece jen jste celou noc nehybně leželi, tak to rozhýbání je potřeba provádět opatrně, abyste si něco nenatáhli.

A stejné je to i se zaváděním nových návyků. Jděte na to pomalu a jemně.

Jaké návyky je nejlepší začít pěstovat v únoru?

 • Pokud je v době, kdy vstáváte, venku už světlo, můžete zkusit zařadit krátkou ranní rozcvičku. Pro začátek stačí pár minut, klidně jen tři. Vzpomeňte si na rozcvičku z tělocviku, zkuste váš oblíbený cvik z jógy, vytáhněte se opatrně do výšky, předkloňte se pomalu do hloubky, zakružte rukama, udělejte pár dřepů. Cokoli. Jen ať to v první týdnu nezabere déle než tři minuty, protože kvůli dlouhému cvičení by se vám nemuselo chtít dříve vstávat. Až si na ranní cvičení zvyknete, můžete si každý týden přidat minutku dvě navíc.
 • V supermarketech najdeme celý rok dostupné veškeré potraviny z celého světa. Ale co jedli v únoru naši předkové a co je tedy pro nás v tomto období přirozené? Kořenová zelenina, kysané zelí, ořechy a semínka, luštěniny, pohanka a kroupy, jablka, křížaly nebo jiné sušené ovoce, trochu vajec (slepičky v zimě moc nenesou), trochu mléka, masa a ryb. Takže vyzkoušejte zařadit do jídelníčku třeba různé zeleninové polévky, například mrkvový nebo dýňový krém, kapustnici nebo zelňačku, cibulačku nebo česnečku.
 • Vyřaďte alkohol. A případně i kávu, čokoládu a černý čaj. V únoru běží kampaň s názvem Suchej únor. Zvládnete na celý měsíc (ten nejkratší v roce) úplně vynechat alkohol? Prvních pár dnů je to těžké, zvláště, pokud jste zvyklí si pravidelně dělávat večerní pohodku se sklenkou vína. Ale už za týden se to nutkání sníží a vy si na alkohol ani nevzpomenete. Nebo alespoň nebudete bažit tak silně. Je to každopádně výzva a každý den, kdy vydržíte, pocítíte hrdost na sebe sama a pocit úspěchu. A je to taky dobrý trénink, když pak budete chtít přeměnit jiné své zlé návyky na ty dobré (třeba místo odpolední televize jít na procházku).

Nehoňte příliš mnoho zajíců

Když se budete snažit zavést příliš mnoho změn najednou, je to jako byste honili najednou větší množství zajíců a každý by utíkal jiným směrem. Nakonec byste nechytili žádného. A s novými návyky je to stejné. Každý z nich je trochu jiný a každý potřebuje zvláštní pozornost, aby se vám jej povedlo dobře zakotvit ve svém životě.

Takže si vyberte jen jeden návyk a na ten se zaměřte. Například:

 • Začnete den jednoduchou tříminutovou rozcvičkou.
 • Uvaříte pro rodinu každý týden jednu zeleninovou polévku.
 • Uvaříte každý týden jedno luštěninové jídlo.
 • Nebudete pít alkohol a dáte si místo toho večer čaj Roibos.
 • Nebudete pít kávu a místo toho si dáte Meltu.
 • Koupíte si čaj na pročištění jater a každý den si dáte jeden šálek.

Musíte vědět KDY a KDE

Abyste na své nové návyky nezapomínali, můžete si na každý den nastavit upomínku do mobilu nebo položit lísteček s připomínkou na viditelné místo. Určete si, kdy budete daný návyk provádět, kde to bude a to místo upravte tak, aby vás na nový návyk upozorňovalo. Co tím myslím?

Zjistěte, jaké překážky vám stojí v cestě k pravidelnému pohybu. 

A jednou provždy s nimi ZATOČTE v on-line minikurzu ZDARMA, který proběhne 2. až 4. května 2023. 

Klikněte na tlačítko, zadejte svůj e-mail a zjistěte, jak můžete začít cvičit i vy.

 • Abyste nezapomněli na ranní rozcvičku, rozmyslete si, kde budete cvičit a už večer tam natáhněte cvičební karimatku. Dále si ujasněte, kdy budete cvičit. Hned po tom, co vstanete? Nebo až si vyčistíte zuby? Před tím než si vyčistíte pleť a naneste krém nebo až po tom? Určete si přesné místo v rámci své ranní rutiny, kam nový návyk zařadíte, a dělejte to každý den stejně.
 • Abyste mohli místo alkoholu pít čaj Roibos, musíte mít doma čaj Roibos:) Ideálně krabičku s čajem umístěte tam, kde jste zvyklí mívat lahev vína nebo vinné skleničky. Až si jen tak bezmyšlenkovitě půjdete pro víno, najdete tam místo toho čaj.
 • Abyste mohli uvařit zeleninovou polévku, musíte si najít recept a nakoupit suroviny a určit přesně den, kdy ji uvaříte. Tomu dni pak říkejte třeba polévkový čtvrtek. Budete pak vědět, že každý čtvrtek máte vařit polévku ze zeleniny a proto už ve středu večer nebo ve čtvrtek ráno vytáhněte na linku čistý hrnec a svazek mrkve, aby vám to po návratu z práce připomnělo, že dnes se vaří mrkvová polévka.

Největší motivaci máte teď

Pokud vás tento článek inspiroval, tak největší motivaci k provedení jakékoli změny máte teď, když čtete tento článek. Už teď vás možná napadlo, který návyk byste chtěli v únoru začít dělat. Ale až dočtete článek, začnete dělat něco jiného a vaše nápady zůstanou jen ve vaší hlavě. Takže si svůj plán sestavte hned teď.

Vezměte si papír a napište na něj jeden nový návyk. Není potřeba nad výběrem dlouho přemýšlet, vyberte ten, který vás napadne jako první. Pokud se nemůžete rozhodnout, vyberte si z nabídky v článku se zavřenýma očima. Ať si vyberete cokoli, vždycky to bude lepší, než kdybyste si nevybrali nic.

 • Napište KDY budete nový návyk dělat (přesný den a hodinu).
 • Napište KDE ho budete dělat.
 • Napište, co případně potřebujete koupit a kdy to koupíte.
 • Nastavte si upomínky v mobilu nebo si napište upomínkový lísteček.

Pokud nic z toho nemůžete udělat hned teď, odešlete si odkaz na článek na e-mail nebo ho uložte někam, kde ho najdete, až budete ve volné chvíli jen tak brouzdat internetem. Nebo si nastavte upomínku, která vám zapípá v době, kdy budete mít na sepsání plánu čas. Pokud nic nezměníte, nic se nezmění. Pokud si tento článek jen přečtete a nic neuděláte, bude to jen další přečtený článek, který ve vás možná vzbudil touhu po změně, ale ta změna nenastane.

Takže pokud vás nějaký návyk zaujal, naplánujte si ho hned teď. Nebo si alespoň naplánujte, kdy budete plán pro svůj nový návyk tvořit.

Přeji vám krásný den plný zdravých návyků:)

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.