Jak nebýt PECIVÁL a začít se více hýbat v 8 snadných krocích

Chtěla bych vás moc podpořit, abyste se tento rok začali více hýbat. Vím, že mnoho z vás si novoroční předsevzetí raději vůbec nedává, protože nevěří, že by se tím mohlo něco změnit. A mnozí z vás si dávají naopak už mnoho let stále jedno a totéž předsevzetí, protože k jeho naplnění stále ne a ne dojít, ačkoli nějakou snahu vyvíjíte.

Pohyb je pro naše zdraví zásadní. Potřebuje ho naše srdce, aby zůstalo zdravé a v kondici. Potřebují ho naše svaly, aby mohly správně plnit svou funkci, což ve ztuhlém a zkráceném stavu nemohou. Potřebuje ho naše peristaltika, potřebují ho naše klouby. Pravidelný pohyb dokáže zabránit mnoha civilizačním onemocněním, včetně těch psychických.

Zjistěte, jaké překážky vám stojí v cestě k pravidelnému pohybu. 

A jednou provždy s nimi ZATOČTE v on-line minikurzu ZDARMA, který proběhne 2. až 4. května 2023. 

Klikněte na tlačítko, zadejte svůj e-mail a zjistěte, jak můžete začít cvičit i vy.

Já sama jsem zastánkyní pravidelného každodenního pohybu, který se vykonává v malých dávkách v průběhu celého dne. Proč v malých dávkách a v průběhu celého dne?

 • Protože si myslím, že si snáze najdete na cvičení pár minut než celou hodinu, zvláště pokud se zaváděním pohybu do svého života teprve začínáte.
 • Na to, abyste se přemluvili cvičit pět minut potřebujete daleko méně úsilí, než na to, abyste se přemluvili k hodinovému cvičení.
 • Když si dáte za cíl každý den se více hýbat a cvičit, tak pokaždé když odcvičíte 5 nebo 10 minut, tak tento cíl vlastně plníte. A protože je to relativně jednoduché takový cíl splnit, budete častěji zažívat úspěch a dobrý pocit ze splněného úkolu. Namísto toho, když byste rovnou chtěli začít cvičit celou hodinu, je dost velká pravděpodobnost, že si ji nenajdete nebo že se vám do tak dlouhého cvičení nebude chtít, svůj cíl nesplníte a budete se trápit výčitkami.
 • Pokaždé, když si během dne chvíli zacvičíte, vyšlete svému tělu signál, že hýbat se je fakt důležité. Když cvičíte třikrát týdně, vysíláte svému tělu tento signál třikrát týdně. Když cvičíte každý den třikrát po pěti nebo deseti minutách, vysíláte svému tělu tento signál každý týden 21 krát.
 • Pokaždé když si během dne zacvičíte, cítíte, že pro sebe děláte něco dobrého, že je to pro vaše tělo zdravé. A máte chuť dělat další zdravé věci. Možná snadněji odoláte chuti na sladké nebo smažené jídlo. Možná že vás častěji napadne zakousnout se do jablka nebo mrkve. Možná že si odpustíte brambůrky večer k televizi. No přece si to nebudete kazit, když jste se během dne zachovali třikrát správně a cvičili jste, že jo?:)

Na každý pohybový návyk v průběhu dne se tak mohou nabalovat další malé zdravé návyky. A ty když se pak všechny posčítají, když se připočte minuta k minutě, jablko k jablku, za rok můžete zjistit, že žijete daleko zdravěji, aniž by vás to stálo výrazné úsilí nebo přemlouvaní.

A o to tady jde především. Udělat nějakou změnu a začít cvičit, aniž by vás to stálo výrazné úsilí.

Taky jsem přesvědčená, že hýbat se v průběhu celého dne je pro naše tělo daleko zdravější a přirozenější, než když si jednorázově naložíme velký trénink. Tím v žádném případě nechci odsuzovat lidi, kteří jsou schopni 3x týdně docházet do posilovny nebo vyrazit na hodinový běh. Jen si myslím, že i tyto aktivity by měly být doplněné lehkým pohybem také mimo posilovnu a běžeckou trať.

Krátká rozcvička po ránu na rozproudění krve a zlepšení nálady. Trocha protažení v práci, aby nebolela záda a hlava. Pár poskoků odpoledne například při tanci nebo drobné posilování. Chůze kdykoli to jde. Do obchodu namísto autem pěšky, cílená vycházka s dětmi namísto sledování televize. Možností je spousta. Ale všechny najednou je nikdo do svého života nezavede, to je jasné.

Přihlaste se do minikurzu ZDARMA a překonejte se mnou všechny překážky, které vám brání cvičit a více se hýbat. 

Začínáme 2. května 2023

a během tří dnů překonáme celkem 9 překážek

Takže na to jděte postupně

První krok musí být tak malý, aby vám žádná lenost, žádný nedostatek času nebo jakákoli jiná výmluva nemohli zabránit ho provést. Protože je zkrátka tak malý, lze ho provést vždycky, i když se vám třeba nechce.

 • 1
  Najděte ve svém dni deset minut, kdy budete moci cvičit. Může to být hned ráno po probuzení. Nebo si dejte krátkou pauzu v práci, během které nejen protáhnete svoje tělo, ale taky velmi účinně provětráte svou mysl, takže vám to po návratu k počítači bude daleko lépe myslet. Nebo si vyhraďte chvíli po návratu z práce, pokud vám to děti a domácí povinnosti dovolí. Případně si můžete najít chvíli i večer, pokud ještě oplýváte energií.
 • 2
  Vyberte si jednoduché cvičení, které není náročné na kondici, způsob provádění, pomůcky a podobné záležitosti, které by vám cvičení ztěžovaly.
 • 3
  Začněte cvičit jen tři minuty.
 • 4
  Cvičte každý den plus mínus ve stejnou dobu. Abyste nezapomněli, nastavte si upomínku v mobilu.
 • 5
  Druhý týden cvičte pět minut, třetí týden sedm a čtvrtý týden už deset minut.
 • 6
  Přidávejte další cviky nebo zvyšujte počet opakování a sérií, abyste se dostali na požadovanou dobu cvičení.
 • 7
  Až se z vašeho cvičení stane zvyk, na který už nebudete zapomínat, můžete přidat cvičení v další části dne. Teď už to bude jednodušší, protože jste si tím procesem už jednou prošli. Můžete zvolit stejné cvičení, ale výhodnější bude, když zvolíte jiný typ. Pokud jste v první fázi zvolili strečink nebo jógu, zkuste nyní přidat posilování (stačí s vlastní vahou) nebo kardio (skákání přes švihadlo, běh na místě, skákání na trampolíně a podobně).
 • 8
  A pokud nevíte, co cvičit, kdy to nejlépe cvičit a proč, jak si to naplánovat, jak na cvičení nezapomenout a hlavně, jak si ho užít, aby vám nový návyk vydržel, mrkněte na můj e-book Zpátky k pohybu, který vám se vším pomůže a krok za krokem s vámi projde celý proces tvorby nového pohybového návyku. S ním pak získáte zdraví, pružnost, sílu i více pohody do každého svého dne:)

Přeji vám krásný den plný zdravých návyků.

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.