Jsem zimomřivá a přesto jsem si zamilovala otužování. A vy můžete taky:)

Říkáte si, že otužování není nic pro vás? Protože studená voda je vám nepříjemná a máte z ní skoro až strach? Nebo proto, že jste zimomřiví a sotva zajde slunce za mrak už si oblíkáte teplejší oblečení?

Mám to stejně. I v létě když je pod 20 stupňů, tak hned hledám mikinu a na podzim budu první v rodině, kdo vytáhne bundu:) A když čtu někde o tom, že v zimě lidi plavou v řekách a meditují v zamrzlých jezerech, tak mi naskakuje husí kůže.

Přesto otužování miluju. A vy můžete taky.

Co mě přimělo začít se otužovat?

Vědomí, že je to zdravé a zlepší mi to v budoucnu imunitu? To je super, ale to mě nedonutilo.

Vědomí, že to v budoucnu posílí mé srdce podobně jako sport? To je báječné, ale ani to nestačilo.

Že mi to v přítomnosti přináší pocity podobné euforii, zbystří to na pár desítek minut mou mysl a cítím se pak silná a sebevědomá? ANO!!!

Když jsem poprvé skočila do studené vody, bylo to hrozné. Ale když jsem z ní vylezla, bylo to fantastické. U otužování totiž nemusíte čekat dlouhé měsíce a roky, až vám to přinese nějaký užitek. Parádní pocity totiž zažijete HNED. Stačí jen chvíli vydržet to nepohodlí.

Jak ale zažít ten skvělý, úžasný, báječný pocit po otužování, když pro vás studená voda představuje nepřekonatelnou překážku?

Možností jak se otužovat je spousta

A možností, jak začít, zrovna tak. Spoustu tipů, jak se začít otužovat v létě zveřejňuju celé léto v mé facebookové skupině Jak si vytvořit a udržet nový návyk.

Ale rozhodně se nemusíme všichni otužovat stejným způsobem. Ten nejlepší způsob pro vás je ten, který vyhovuje právě vám.

I když vám někdo tvrdí, že to nejlepší otužování je, když si v zimě zaplavete v řece, nemusí to být to nejlepší pro vás.

A když vám budu vyprávět, jak se otužuju já, nemusíte to dělat stejně. Nechte se inspirovat. Vyzkoušejte, co vás zaujme.

A pak si najděte vlastní cestu, která vám bude vyhovovat.

Začněte pozvolna a hlavně tak, aby vám to bylo příjemné

Protože dlouhodobě a s radostí můžete dělat jen to, co vám bude příjemné.

Zkoušeli jste někdy dietu, která vám nechutnala nebo jste při ní měli hlad? Nebo cvičení, které vás nebavilo a hrozně vás vyčerpávalo? Nejspíš ano a nejspíš vám to moc dlouho nevydrželo.

Když s otužováním teprve začínáte, není potřeba hned skákat do ledové vody nebo stát dlouhé minuty pod studenou sprchou.

Nejdříve se snažte se studenou vodou trochu seznámit. Zkoušejte její různé formy (vodu, led, rosu). Nebo jen chladný vzduch.

A určitě nejprve vyzkoušejte její působení na menší části těla. Jako je třeba obličej nebo nohy.

Léto je pro tohle testování, seznamování a ochutnávání úplně nejlepší období. Když je krásný teplý den, budete jistě daleko více naklonění tomu vyzkoušet trochu té studené vody, než když v zimě sedíte navlečení u počítače a stejně máte studené ruce i nohy.

Otužujte obličej

Nenašli jste zatím odvahu ponořit se do studené vody celí?

Začněte s otužováním u svého obličeje. Až půjdete ráno do koupelny, pusťte si úúúúplně nejstudenější vodu, co jde.

Pokud vám v létě z kohoutku moc studená voda neteče, můžete napustit umyvadlo a vhodit do něj pár kostek ledu.

Pak naberte vodu do dlaní a opláchněte si obličej. Udělejte to vícekrát, třeba 5krát nebo 6krát, až vás bude obličej opravdu studit.

Po utření ručníkem si udělejte čas a zavnímejte, jak se cítíte a jak se cítí váš obličej.

Určitě pocítíte báječné osvěžení, vaše pokožka bude krásně napjatá, a po chvíli se vám po tvářích budou rozlévat vlny příjemného tepla a dalších slastných pocitů.

Obličej zabírá jen malou plochu vašeho těla, takže tyhle pocity budete mít jen chvíli.

Ale zkuste si představit, že by se 100krát znásobily a trvaly 10x déle. Přesně takhle byste se totiž cítili, kdybyste studené vodě vystavili celé tělo.

Trénujte nějakou dobu otužování svého obličeje a přemýšlejte při tom, jestli by nestálo za to namočit do studené vody další části svého těla.

TIP JAK NEZAPOMENOUT

Pokud jste se teď rozhodli, že otužování obličeje už zítra ráno vyzkoušíte, dejte si do mobilu nebo do koupelny nějakou upomínku, abyste na to ráno nezapomněli. Můžete si hned vedle kartáčku nalepit lísteček, který vám to připomene. Nebo si nastavte upomínku s popiskem do mobilu tak, aby vám zazvonil v době, kdy budete ráno v koupelně.

Otužujte nožky

Až dokončíte ve sprše svou pravidelnou očistu teplou vodou, vzpomeňte si ještě na otužování.

Začněte sprchováním nohou vlažnou vodou. Nejprve jen chodidla po kotníky, pak můžete zkusit lýtka. Až si na vlažnou vodu zvyknete, snižte teplotu vody. Stačí jenom trošku. Není kam spěchat.

A zase chvíli sprchujte, klidně jen 5 nebo 10 sekund. Když se vám to nebude úplně líbit, dejte si znovu teplou vodu a pak se ke studené ještě na malou chvíli vraťte. Když to vydržíte, snižte ještě trochu teplotu, jen tak, ať je vám to víceméně příjemné. Buďte na sebe hodní, postupujte pomalu a jemně.

Po vystoupení ze sprchy si nezapomeňte dopřát čas a zavnímat příjemné pocity v nohou. 🥰

Zkoušejte to týden nebo dva. Zlehoulinka prodlužujte dobu sprchování studenou vodou, (stačí o pár sekund) a snižujte teplotu vody (stačí posun páky o pár milimetrů).

Tak co, vyzkoušeli jste? Jaké to bylo?

A co brouzdání v horském potoce?

Teď v létě je to ideální způsob, jak ochutnat na svém těle účinky studené vody.

Pokud máte rádi hory, určitě při svých procházkách narazíte na nějaký krásný horský potok (podle mě jsou všechny horské potoky nádherné:)

A pokud přemýšlíte o tom, že byste se začali otužovat, není nic jednoduššího, než do něj namočit uchozené nohy.

Voda v těchto potocích bývá i v létě pořádně studená, ale nohy snášejí chlad velmi dobře.

Vydržte ve vodě co nejdéle, klidně usedněte na nějaký kámen a střídavě vytahujte nohy z vody ven.

Až s touto „koupelí“ skončíte a vytáhnete nohy definitivně na břeh, nezapomeňte si vychutnat všechny krásné pocity, které se vám budou v nohách rozlévat.

Věřím, že v kombinaci s čerstvým vzduchem, sluncem a přírodou to pro vás bude nezapomenutelný zážitek.

A že si ho pak budete chtít ve sprše zopakovat.

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.