Zbavte se v létě strachu ze studené vody a začněte se otužovat

Pravidelné otužování studenou vodou není žádná věda a je velmi jednoduché. Jenže nikomu se do toho nechce. Všichni víme, že bychom to měli dělat (pokud tedy netrpíme nějakým onemocněním, které by otužování vylučovalo), že nám to zvyšuje imunitu, prokrvuje tělo, někdo možná ví i to, že nám to posiluje srdce, zlepšuje spánek a také náladu. Ale nikdo, kdo ještě nezačal, to nepokládá za příjemnou věc.

Jak si z pití vody vytvoříte návyk, na který už nezapomenete?

Stáhněte si e-book zdarma

Naučíte se pít více vody, i když nemáte pocit žízně a pijete málo.

Já mám sprchu nebo koupel spojenou s odpočinkem a prohřátím. Těším se, až na mě ve sprše začne padat teplá voda. A až si na její teplotu zvyknu, tak ještě o trochu zvýším teplotu a užiju si proud horké vody. Mnohokrát se jdu v zimě osprchovat, jenom abych se zahřála. Mohla bych si vzít teplé ponožky a mikinu, ale horká sprcha je zkrátka požitek. Tak proč bych si to měla kazit ledovou vodou?

Do studené vody jsem ochotná vlézt maximálně v létě na koupališti.

Poslední dobou bývají koupaliště vyhřívaná a i doma máme bazén, který je sluníčko schopno vyhřát až na třicet stupňů. To mě pak nikdo nemusí přemlouvat, abych do něj hupla. Je ale pravda, že tahle voda už neosvěží.

Před třemi lety mě děti vytáhly na koupaliště do zatopeného lomu. Je tam dlouhá prudká skluzavka a třímetrový skokánek, což moji dva pubertální synové nutně potřebují k životu. 😊

Po dlouhém přemlouvání jsem obě atrakce také vyzkoušela. Nicméně výraznější zážitek než ze skoku (nebo v mém případě spíše pádu) z třímetrové výšky, jsem měla ze studené vody. Byla tak studená, že jsem okamžitě plavala ke schůdkům, abych se z ní co nejrychleji dostala ven.

Sluníčko mě naštěstí hned začalo osušovat a já pocítila něco úžasného. Takový ten pocit jako když vylezete ze saunovacího bazénku a po těle se vám začne rozlévat teplo. Kůži jsem měla ještě studenou, ale zároveň mi bylo uvnitř parádní teplo. To po koupání v 30ti stupňové vodě nezažijete.

No a tady mi došlo, že v tom bude zřejmě zakopaný pes s celým otužováním. Že totiž nejlepší doba na to, kdy se začít otužovat, bude v létě.

V létě do sprchy chodíme proto, abychom se tam umyli a ne ohřáli. Takže i když ani v létě není dvakrát příjemné otočit najednou ve sprše kohoutek na studenou vodu, je to přece jen daleko schůdnější varianta, než se začít otužovat v zimě.

Po návštěvě studeného koupaliště jsem tedy byla odhodlaná zkusit otužování ve sprše. Můj plán bylo vydržet to 15 sekund. Prvních pět jen s takovou vlažnou vodu, druhých pět trochu studenější a posledních ještě trochu ubrat na teplotě. Byla jsem natěšená na novou výzvu a tak jsem očekávala, že 15 sekund prostě určitě zvládnu, i když budu teplotu vody postupně snižovat.

Výsledek byl nakonec nad mé očekávání. 15 sekund jsem skutečně vydržela, poctivě jsem si to počítala, abych tam nebyla ani o sekundu déle, kdyby to byl náhodu opruz. Po patnácti sekundách jsem stála pod relativně studenou vodou, ale ještě se mi jaksi nechtělo ze sprchy ven. Chlad vody mi přestal vadit, a tak jsem pod proudem vydržela ještě další půl minuty.

Po vystoupení ze sprchy se mi po těle opět začal rozlévat ten krásný pocit vnitřního tepla. A zároveň jsem se cítila svěží a byla jsem na sebe ohromně hrdá, že jsem nejen vydržela, co jsem si předsevzala, ale navíc jsem se překonala a vydržela víc. Chvíli jsem ještě postála v koupelně a užívala jsem si ten báječný pocit.

Tak tohle chci zažít i příště!

Už je to tři roky, co se po každé sprše nebo koupeli otužuju.  Někdy se mi nechce. Jdu do sprchy a říkám si, že dneska výjimečně vynechám, protože se na to třeba necítím.  Na konci sprchy si ale vždy řeknu, že by to byla škoda ten řetěz přerušit a že si dám jen těch 15 sekund a třeba jen mírně studenou vodu.

V podstatě pokaždé se mi pak po prvních 15 sekundách stane, že si řeknu, že vlastně zvládnu i studenější vodu a delší dobu. Trik je prostě v tom na sebe na začátku netlačit, ale předsevzít si splnit základní návyk. Třeba jako v mém případě vydržet 15 sekund.

Pokud chcete otužování ve sprše taky vyzkoušet, doporučuju vybrat si nějaký teplý den, kdy vás bude představa studené vody ve sprše vyloženě lákat.

Až se umyjete, zklidněte svou mysl, párkrát se zhluboka nadechněte a třeba si na malou chvíli pusťte o něco teplejší vodu. Trochu se prohřejte a až vám bude z vody horko, bude snadnější otočit kohoutek na studenou.

A doporučuju ho otočit rychle, ať si to nestihnete rozmyslet. 😊

Pod studenou vodou zůstaňte klidně jen 15 vteřin. Nebo jen 10. To na začátek stačí.

Nezapomeňte si pak ten nádherný pocit až vylezete ze sprchy náležitě užít. Nikam nespěchejte a vychutnávejte. Jen tak to budete chtít příště zopakovat. 😊

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.