2 letní tipy na překonání strachu z otužování

Co vám brání začít se otužovat a mít lepší imunitu už tento podzim? Možná je to strach z prvního puštění studené vody ve sprše. Možná jste o otužování někdy přemýšlela, ale představa studené vody dopadající na vaše tělo je pro vás natolik nekomfortní, že jste vždy myšlenku na otužování hned  zase zahnala, protože si zkrátka myslíte, že to není nic pro vás.

Zkusme se nyní podívat, jakými triky by se dal teď v létě tento strach překonat. A využijeme pro to právě letních teplot a sluníčka😊

Který návyk pro lepší den chci tímto článkem podpořit?

OTUŽOVÁNÍ

Loni jsem Vám v tomto článku doporučovala začít se otužovat v létě. A letos vám to doporučím znovu.

Otužování je zdraví prospěšné. Internet je plný seznamů pozitivních účinků chladu a studené vody. Já to tady chci vzít velmi jednoduše a žádné seznamy zde psát nebudu. Zdůrazním jen jeden pozitivní dopad, a tím je zlepšení obranyschopnosti našeho organismu. Kdyby mělo mít otužování jen tento jediný pozitivní účinek, tak za mě je to naprosto dostačující. Nemuset se od podzimu do jara (případně i v létě kvůli klimatizaci) potýkat s kašlem, rýmou a jinými strašlivými nákazami, je pro mě motivace jako hrom.

Když se na to podíváme historicky, otužování doporučoval už J. J. Rousseau a také Kája Mařík byl velký otužilec. Já jsem se chodila otužovat do sauny se školkou ještě za komunismu a také později se školou po změně režimu. Tedy jde vidět, že otužování je doporučováno nezávisle na době nebo politickém zřízení😊 

Nechci ale k otužování nikoho přemlouvat. Nechat na sebe padat studenou vodu ve sprše nebo se do ní ponořit v bazéně či vodní nádrži vyžaduje krok mimo komfortní zónu. A tento krok musíte chtít udělat dobrovolně. Musíte po něm tak trochu toužit. To ale neznamená, že z toho nemůžete mít strach. Přece jenom je to vstoupení do neznámých vod (a navíc studených).

Takže pokud se otužovat nechcete, nemusíte číst dál. Ale pokud byste se otužovat chtěla a jen nevíte, jak se odhodlat a překonat strach, tak jste tady správně😊

Možná byste se otužovala ráda, ale představa, že na sebe ve sprše pustíte studenou vodu je pro vás tak hrozivá, že to prostě nikdy neuděláte. Sprchu máte spojenou s relaxací, teplem, uvolněním. A právě proto, že máte sprchu spojenou s těmito příjemnými pocity, začněte s otužováním mimo ni.

Léto je na to optimální.

Tip. č. 1

Začněte si se studenou vodou mimo sprchu

Zkuste si v okolí svého bydliště najít zatopený lom a zajeďte tam s rodinou na výlet.

Tip jak hledat: jděte na mapy.cz, do vyhledávacího pole napište „zatopený lom“, a pak už si jen vyberte některý z Vašeho okolí.

Voda v lomech bývá daleko studenější než na koupališti nebo v mělkém rybníce. Prostředí okolo bývá naopak o moc krásnější a i lidí zde bývá méně. Trochu se vyhřejte na sluníčku a pak vyražte do vody (nevstupujte do ní ale uhřátá). Voda vám bude připadat studená, ale vstoupit do ní až vám bude voda sahat asi do půli stehen zřejmě nebude velký problém. Pokračovat dál už bude těžší.

Tady už ale nezbývá noc jiného, než se prostě rozhodnout, skočit do ní a rychle udělat pár temp. Tělo si relativně rychle zvykne, ale kdyby to byl problém, tak klidně hned vylezte. Budete osvěžena dost na to, abyste na souši na sluníčku pocítila onen úžasný svěží pocit, který pobyt ve studené vodě přináší.

Zkuste ho co nejvíc procítit. Cítíte, jako byste na kůži měla tisíce drobounkých jehliček. Po celém těle se vám začíná rozlévat úžasný pocit tepla. Pokožku máte napjatou a hladkou. Řekněte si v duchu, že jste na sebe hrdá a uvidíte, že se vám rozlije úsměv na tváři.

Další kontakt se studenou vodou už nebude tak hrozivý, protože už ten pocit budete znát. A až příště budete stát ve sprše a zvažovat, zda otočit kohoutkem na studenou vodu, vzpomeňte si na svůj osvěžující zážitek z lomu.

Tip. č. 2

Jděte do sprchy z jiného důvodu, než se zahřát nebo si odpočinout

Říkáte si, jak to proboha máte udělat. Opět využijte toho, že máme léto. Vyberte si nějaký krásný den s vysokými teplotami a běžte nakoupit například do potravin, do lékárny nebo do drogérie. Prostě tam, kam potřebujete. Nejezděte autem. Jděte pěšky. Stačí kousek. Stejně se domů vrátíte splavená. A v tomhle stavu si skočte do sprchy (ne uřícená, jen spocená). Zřejmě Vás samu od sebe napadne pustit si jen vlažnou vodu, aby už Vám nebylo takové horko.

Možná to tak děláte celé léto, že se sprchujete jen vlažnou vodou. Vaše tělo v létě absorbuje teplo ze slunce, teplota vzduchu je vysoká a vy netoužíte chodit do sprchy, abyste se zahřála. Také vaše mysl je plná slunce a tak netoužíte po relaxu v horké vodě.

Až ze sebe smyjete pot, pusťte na sebe přece jen teplou vodu. Cože, teplou to ne, říkáte si možná, ale udělejte to. A pár desítek sekund sledujte své pocity. Zřejmě Vám hlava bude říkat, že to teplo nechce, že až vyjdete ze sprchy do horkého letního dne, tak si vedra užijete až až. Vaše tělo nechce horko, chtělo by zase to příjemné osvěžení.

V tuto chvíli už nad ničím dalším nepřemýšlejte a pusťte studenou vodu. Ne tu vlažnou jako před chvílí, to by Vás neosvěžilo dostatečně. Pusťte studenou. Nemusí být úplně ledová, stačí jen mírně studená. A vychutnávejte osvěžení. Klidně jen krátkou dobu. Klidně nejdříve jen na lýtkách, pak na stehnech, pak na pažích a pak pod proud vlítněte klidně s vřískotem celá. Alespoň na chvíli.

Vidíte, zvládla jste to. Teď už jste člověk, který se otužuje. Teď už ten pocit znáte a víte, že se ho nemusíte bát. A že to příště můžete zase zkusit. Tentokrát už se vaše hlava nebude tak bránit, protože už nepůjdete do ničeho neznámého. Bude to velmi osvěžující zážitek, po kterém možná sama opět zatoužíte.

Protože to znamená, že jste překonala sama sebe. Vyzrála jste nad svým mozkem a natřela jste mu to plné čáře. No zkuste si to představit. Nebylo by to skvělé?😊

Nenechte si ujít další články o zdravých návycích pro váš lepší den. Zanechte mi zde svůj e-mail a já vám budu posílat nové články přímo do vaší e-mailové schránky. 

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.