7 tipů, jak si užít září na maximum

Někde jsem četla že prý září je nový leden. Příležitost začít dělat nové věci. Ještě v červenci jsem si to také myslela. Těšila jsem se, jak se opřu do cvičení, začnu se učit face-jógu a budu dříve vstávat, abych si udělala všechny ty krásné ranní rituály, o kterých zatím jen čtu

Ale teď na začátku září už mi to vůbec nepřijde jako skvělý nápad se vším tímhle novým zrovna teď začínat. Září je plné nových začátků, to ano, zejména pokud máte děti. Ale těch změn, které s novým školním rokem přichází, je tolik, že nás to může energeticky pěkně vyždímat.

Září je prostě takové unavené, hektické, ale není potřeba se tím nechat semlít, cítit se vyčerpaně a nic nedělat. Je potřeba co nejdříve zavést zpátky zaběhlý režim a kvalitně odpočívat.

Jestli chcete začít s novými návyky, začněte velmi pomalu a jen s takovými, které vás příliš nevyčerpají, ale naopak vám dodají energii. S takovými, které budou efektivní a snadno je zavedete do svého dne, aby vám dodaly sebevědomí a pocit úspěchu, že je dobře zvládáte.

Takže třeba v říjnu už se vám bude s nějakými zásadními novými návyky začínat o moc lépe.

Jak si tedy užít září na maximum?

1. Nejprve si uvědomte, že září je náročné období

Začíná nový školní rok a s ním spousta změn, zařizování a nakupování.

Děti, které byly zvyklé přes prázdniny vyspávat, teď musí vstávat o dost dřív a my musíme zvládnout jejich nemilé nálady, které jsou s tím spojené. Musíme zase chystat svačinky, kontrolovat pomůcky do školy, pomáhat s učením a s úkoly, zařídit a včas zaplatit kroužky. Děti mají nové předměty, chodí do nových tříd, mají možná novou paní učitelku. Není divu, že ze všech těch novot mohou být nervózní a vyčerpané a my s nimi.

Navíc toto období přichází po létě, které se může zdát jako období klidu a odpočinku, ale ve skutečnosti je to pěkná makačka. Děti vozíme po táborech a po babičkách, balíme, nakupujeme, pereme, strachujeme se, jestli se mají dobře.

A ani dovolené nebývají jen čistě odpočinkovou záležitostí. Jsou sice zdrojem příjemných chvil a zajímavých zážitků, ale také nás vykolejí ze zažitého režimu a návrat k normálu nám vezme část energie, kterou jsme na dovolené načerpali.   

Takže jednoduše přijměte fakt, že září je velmi náročný měsíc, a zavádění velkých změn nechte raději na později. Neznamená to, že byste se změnám a novým návykům měla úplně vyhýbat, jen začněte s těmi malými a velmi pozvolna.

2. Vneste do každého svého dne řád

Když je kolem nás tolik novinek a změn, je to pro mozek velmi stresující a vyčerpávající. Náš mozek má rád stabilitu a známé věci, o kterých ví, jak fungují. Proto se snažte ulehčit mu tím, že se pokusíte dát řád co nejvíce činnostem, které přes den děláte.

Díky řádu se můžeme cítit klidněji a bezpečněji, protože víme, co který den nastane, co je potřeba který den zařídit a na co který den nezapomenout. Když děláme některé činnosti pořád stejně a ve stejném pořadí, časem se z toho stane zvyk, který bude vyžadovat jen minimum našeho úsilí.

Už se nebudeme muset každý den rozhodovat, jestli danou činnost uděláme nebo ne a kdy a jak ji uděláme. Prostě ji téměř automaticky uděláme navyklým způsobem a v obvyklou dobu.

Toto vynechání rozhodování nám ušetří mnoho energie. A náš mozek má šetření energií moc rád a rád se vyhne námaze, když může. Proto je velká část našeho běžného života tvořena návyky. Ať už si to uvědomujeme nebo ne.

Zaměřte se tedy na návyky, které už znáte a které vám fungovaly dobře ještě před prázdninami. Ty se snažte zařadit zpátky do svého dne co nejdříve, abyste opět dosáhla režimu a řádu. Mohou to být například různé úklidové návyky, návyky kosmetické a pečující, pohybové, organizační, odpočinkové nebo společenské.

Mějte pravidelnou ranní a večerní rutinu, dělejte každý den stejné věci po příchodu do práce a vneste řád i do svých odpoledních povinností. Čím více záležitostí budete mít takto zautomatizováno, tím víc energie a času vám zbyde na různé radosti a překvapení i během všedních dnů.

3. Září berte jako příležitost k aklimatizaci

Až bude zase vše zpátky ve starých známých kolejích, podpořte svou pohodu zavedením drobných, ale efektivních návyků, které vám pomůžou dobíjet baterky.

Když začnete s něčím opravdu nenáročným a jednoduchým, co vám bude příjemné a bude vám to přinášet radost, pravděpodobně se vám bude dařit a návyk si udržíte.

To vám dodá dostatečnou sebedůvěru, abyste se následně mohla vrhnout i do složitějších návyků, jejichž vytvoření už vyžaduje více úsilí. Například do zdravého stravování, pravidelného pohybu nebo meditace.

4. Pořádně se napijte

Jedním z takových jednoduchých návyků je například dostatečný pitný režim. Hodně žen s tím má problémy, pije velmi málo a ani si neuvědomuje, jak to může negativně ovlivnit nejen vzhled jejich pleti, pokožky a vlasů, ale také jejich náladu a soustředění.

Bez vody se můžete cítit jako v mlze, zpomalená a jaksi mimo. Díky dostatečné hydrataci bude vaše mysl jasná a vy můžete efektivně zvládnout všechny potřebné úkoly.

Vytvořit si návyk na správné a dostatečné pití během celého dne může být velmi jednoduché a rychlé. Jak si snadno můžete tento návyk vytvořit jsem krok po kroku popsala v e-booku Voda, základ života, který si můžete zdarma stáhnout.

5. Relaxujte

Možná pozorujete, že býváte teď v září po práci více unavená. Musela jste řešit nejen své pracovní povinnosti, ale zároveň ještě někam vecpat zařizování školních záležitostí svých dětí. Kromě běhání po obchodech s potravinami, teď běháte navíc ještě po papírnictvích nebo obchodech s dětskou obuví a oblečením.

Je na čase si po všem tom kolotoči kvalitně odpočinout. Najděte si doma klidné místo, lehněte si, zavřete oči a jen tak chvíli buďte. Nechte své tělo odpočívat. Hlava možná bude pracovat dál, ale tím se netrapte.

Po chvíli ale přece jen zkuste přesunout svou pozornost od přemýšlení nad povinnostmi ke svému tělu. Jak se cítí? Je někde napjaté? Cítíte někde tíhu? Bolí vás některé svaly?

Zkuste si v duchu projít pomalu celé své tělo, u každé části se na malý moment zastavte a uvolněte ji. Nemusí se jednat o skutečně uvolnění, jen si to uvolnění zkuste v duchu představit. Tuto jednoduchou techniku, u které se báječně zrelaxujete už za pět minut, jsem podrobněji popsala v článku Relaxace pro svěží odpoledne.

Zkuste takto relaxovat pokaždé, když přijdete z práce, nebo pokaždé, když budete cítit vyčerpání a tíhu na ramenou. Brzy se z toho může stát návyk, díky kterému budete odpoledne cítit více energie a chuti do života.

6. Otužujte se

Pokud jste se začala v létě otužovat (například díky mému předchozímu článku), vytrvejte. Pokud jste nezačala, začněte:) Pomůže vám s tím třeba můj článek Jak začít s otužováním ve sprše ještě dnes. Počasí je často ještě docela teplé, čeká nás babí léto. A studená sprcha vás výborně připraví na následující podzim. Otužování totiž nejen že zvyšuje imunitu, ale zlepšuje také spánek a přispívá k dobré náladě. A to všechno se vám bude hodit, až bude venku pošmourno.

K vytvoření tohoto návyku téměř nic nepotřebujete. Jen sprchu a trochu odvahy. Když už to jednou vyzkoušíte, nebude strach ze studené vody tak velký a naopak pocity po otužování budou tak příjemné, že to budete chtít zopakovat. Nový zdravý návyk, který vás nabije energii, tak může být na světě velmi rychle.

7. Jděte se projít

Nic vám nedodá energii tak dobře a tak rychle jako pohyb. Pokud však nejste zvyklá cvičit, tak rozhodně nezačínejte hned se třemi hodinami aerobiku týdně. Tím byste jen přepálila začátek a u cvičení zase nevydržela.

Navíc, jak už jsme si řekli výše, září není vhodná doba na to se vyčerpávat, potřebujeme spíše dobít baterky. A tak začněte s pohybem jen velmi zvolna. Třeba se jděte projít. Délku trasy a tempo si můžete zvolit přesně podle sebe a ještě s sebou můžete vzít celou rodinu.

Podzimní krajina nabízí k procházkám spoustu příležitostí.

  • Vyrazte na houby, zrovna rostou.
  • Vydejte se s dětmi na kaštany, žaludy nebo šípky.
  • Vyrazte do polí a foťte krajinu, každý týden můžete pozorovat její proměny.
  • Jděte s dětmi do parku a zjistěte, které stromy už začínají zbarvovat své listy.
  • Do obchodu, kam jezdíváte normálně autem, vyrazte tentokrát pěšky.
  • Pokud vozíte děti do kroužku a zpátky, zůstaňte v místě kroužku a jděte se projít po okolí.
  • Zkuste si zjistit, v kolik hodin v daný den zapadá slunce a vyrazte na nejbližší kopec, kopeček nebo jen místo s hezkým výhledem. Pozorujte slunce a sdílejte s dětmi své dojmy nebo se pokuste zachytit atmosféru foťákem.

Vyzkoušejte, co vás nejvíc baví, a snažte se procházku zařadit co nejčastěji. Krásně barevná příroda vás bude sama lákat ven a třeba vám tím pomůže k vytvoření úžasného zdravého návyku.

Nenechte si ujít další články o zdravých návycích pro váš lepší den. Zanechte mi zde svůj e-mail a já vám budu posílat nové články přímo do vaší e-mailové schránky. 

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.