Jak začít cvičit, když nemáte na cvičení čas

Sepsala jsem nový e-book. Je na mých stránkách ke stažení ZDARMA. Jmenuje se Jak překonat překážky, které vám brání pravidelně se hýbat a cvičit. Obsahuje jednoduché tipy a doporučení, jak se poprat s překážkami, které vám brání začít cvičit a nebo se i jinak každý den více hýbat. Například, jak si najít na cvičení čas, kde vzít energii nebo jak cvičit, když nemáte žádnou kondici. Dozvíte se v něm, jak se ubránit mylným představám, které o cvičení máme, nebo jak se zbavit strachů, že nám cvičení víc vezme než dá.

Najdete v něm devět překážek a nepočítaně způsobů, jak se s nimi vyrovnat, a konečně začít pravidelně cvičit.

V tomto článku vám rovnou napíšu o první překážce.

Zjistěte, jaké překážky vám stojí v cestě k pravidelnému pohybu. 

A jednou provždy s nimi ZATOČTE v on-line minikurzu ZDARMA, který proběhne 2. až 4. května 2023. 

Klikněte na tlačítko, zadejte svůj e-mail a zjistěte, jak můžete začít cvičit i vy.

Překážka č. 1: Nemáte na cvičení čas

Jste máma od dětí, máte zaměstnání nebo vlastní podnikání, staráte se o domácnost, chcete být dobrou partnerkou svému muži a občas si užít trochu té zábavy s přáteli nebo se svými koníčky. Na pohyb zkrátka nemáte čas.

Jak z toho ven?

Možná, že to, co vám teď řeknu, nebudete chtít slyšet. Ale když vám budu říkat, jen to, co byste slyšet chtěla, nikam se neposunete. Tak tedy: Nemyslím si, že na cvičení skutečně nemáte čas. Možná si to doopravdy ani vy sama nemyslíte, jen vám to tak připadá.

Máte pocit, že na cvičení nemáte čas, ale důvodem může být, že jste ten čas vlastně ani pořádně nehledala. Kdybyste ho začala hledat, nejspíše byste našla v pondělí 10 minut než vyzvednete syna z kroužku, v úterý 7 minut než dcera napíše úkol, ve středu 13 minut než se uvaří těstoviny k večeři a tak dále.

Nějaký čas byste tedy určitě našla. Brzdí vás ale zřejmě druhé mylné přesvědčení, a to je to, že takto malé časové úseky jsou vám k ničemu. Že nemá vůbec cenu cvičit jen 7 minut. Jenže když začínáte s nějakým pohybem, tak se počítá každá minuta. Každou minutu, kdy budete provádět nějaký cvik, vysíláte svému mozku signál, že vám záleží na tom, abyste se hýbala. A díky těmto signálům se postupně naučíte vyhledávat každou sebekratší příležitost k pohybu.

Představte si, že si za den najdete 3 krát 3 minutky času ke cvičení. To už je za den 9 minut a za pracovní týden 45 minut. A představte si, že ty 3 minuty vždy strávíte děláním dřepů. Dokážete si představit kolik to bude za 45 minut celkem dřepů?

Každá minutka se zkrátka počítá, protože vás učí, že pohyb je důležitý. V mozku se tak vytváří nové dráhy a vzniká nový myšlenkový návyk: Každou volnou chvilku můžu využít ke cvičení.

Nenechte si ujít další články o zdravých návycích pro váš lepší den. Zanechte mi zde svůj e-mail a já vám budu posílat nové články přímo do vaší e-mailové schránky. 

Jak konkrétně si najít čas

  • Vstávejte o chvíli dříve. Že to nejde? Zkuste nejdříve vstát jen o 3 minuty dříve a provést jen pár jednoduchých cviků. Druhý týden cvičte ráno 5 minut a třetí sedm minut. Vaše tělo i hlava tak dostane šanci si na dřívější vstávaní pomaloučku zvyknout, takže změnu ani nijak výrazně nepocítíte. Za dva měsíce se můžete dostat na 20 minut cvičení. Kdyby vám dnes někdo řekl, že máte zítra vstát o 20 minut dříve, udělala byste to? Nebo byste si ťukala na čelo? A kdyby vám někdo řekl, že máte zítra vstát o tři minuty dříve, to už by šlo? 🙂
  • Hýbejte se v práci. Cvičit se dá v sedě u počítače, u telefonování můžete stát a posilovat lýtka. Každých 25 minut se doporučuje vstát a lehce se protáhnout, protože dlouhodobé nepřetržité sezení našim tělům velmi škodí. A tak můžete v rámci těchto drobných protažení udělat pár dřepů, zvednout párkrát lahev s pitím a posílit si ruce nebo si protáhnout ztuhlý krk a páteř.
  • Namísto odpočinku u televize se jděte projít se sluchátky v uších. Pusťte si hezkou hudbu, poslouchejte audio knihu nebo si pusťte vzdělávací podcast. Chůze není nijak zvlášť namáhavá a když u toho budete poslouchat, co máte ráda, odpočinete si podobně jako u sledování televize.
  • Sportujte s dětmi. Běžte se projít nebo běhat a vezměte s sebou děti. Můžou běžet s vámi nebo vás doprovázet na kole, koloběžce nebo třeba na kolečkových bruslích. Běžte s dětmi na bazén. Pokud už umí dobře plavat, nechte je si chvíli hrát samotné a vy si jděte dát deset bazénů. Zajděte s dětmi do lanového nebo trampolínového centra. Děti tyhle aktivity milují a vy si díky nim protáhnete úplně celé tělo a přitom nebudete mít pocit, že kvůli vlastním pohybovým aktivitám netrávíte čas s dětmi.

Mějte na paměti, že opravdu každá minuta se počítá.
Začněte klidně se třemi minutami, ale cvičte pravidelně každý den.
Až si zvyknete cvičit každý den tři minuty, můžete pomalu přidávat.


Zjistěte, jaké překážky vám stojí v cestě k pravidelnému pohybu. 

A jednou provždy s nimi ZATOČTE v on-line minikurzu ZDARMA, který proběhne 2. až 4. května 2023. 

Klikněte na tlačítko, zadejte svůj e-mail a zjistěte, jak můžete začít cvičit i vy.

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.