Jak se saunovat v době drahé elektřiny

Miluju chození do sauny. Chodíme pravidelně i s dětmi každý týden. Dopřáváme si ji v podvečer tak nějak uprostřed pracovního týdne a je to úžasný relax, na který se první polovinu pracovního týdne těším a druhou si užívám vlnu energie, kterou jsem v sauně načerpala.

Vždy když skončí léto, začínám se těšit na saunování. Ani letos to nebylo jinak. Máme saunu doma  a hned první zářijový týden jsme si ji s dětmi roztopili. Manžel tenkrát nebyl doma a když jsme mu pak vyprávěli, jak jsme si to hezky užili, začal si ťukat na čelo: „Vy jste byli v sauně? To nevíte, kolik stojí elektřina?“ Spadla mi čelist. Na to jsem vůbec nepomyslela.

Saunovat či nesaunovat

Nejdřív jsem byla na svého muže naštvaná, že mi brání v mém oblíbeném odpočinku, který je navíc tak prospěšný pro naše zdraví. Tedy ne že by mi skutečně bránil, jen vyjádřil názor, že v dnešní době to začíná být poněkud luxusnější záležitost nechat tři hodiny topit saunová kamna, která mají za tu dobu stejnou spotřebu jako náš dům za celý den. A má pravdu.

Další dva týdny jsme saunování vynechali. Ale ten třetí už mi sauna fakt chyběla a nedokázala jsem si představit, že bych do ní celou zimu nešla. A tak jsem začala přemýšlet, jak to udělat, abych neměla pocit, že plýtvám drahocennou energií.

Začala jsem daleko více šetřit elektřinou. Více zhasínám. Pračku, myčku a žehličku zapínám, jen když nám svítí slunce na fotovoltaiku. Teplotu v domě, kterou jsme dříve udržovali na 23 nebo dokonce 24 °C, jsme snížili na 21 °C. Není to teda žádné velké teplo, ale dětem to nevadí, dál chodí bez ponožek a v krátkém rukávu, a já jsem si na práci k počítači přibrala deku.

Změna přístupu

Taky jsem změnila přístup k samotnému saunování. Dříve jsme zapnuli saunu a tak nějak po hodině se šli podívat, jestli už je dostatečně rozehřátá. V sauně jsem seděla většinou na spodní lavici, protože na té horní mi bylo už po pár minutách příliš horko. Odpočinek mezi jednotlivými koly trval třeba i 20 minut.

Teď si čas na rozehřátí sauny přesně stopuju. Stačí 40 minut. Vyhřívám jen na takovou teplotu, abych vydržela celou dobu sedět na horní lavici, kde je víc teplo. Takže z dřívějších 90 °C teď stačí saunu vyhřát jen na 75 °C. Ochlazení v bazéně dříve probíhalo tak, že jsem tam hupla a rychle hned zase vylezla. Tělo se tím ale příliš neochladilo a bylo pak nutné strávit poměrně dlouho dobu mimo saunu abych pořádně vychladla.

Teď si v bazéně trochu zaplavu a pak ještě nehnutě postojím alespoň 10 sekund, než začnu cítit ledový chlad. Díky delšímu pobytu ve studené vodě se tak přirozeně zkrátí doba na odpočinek, protože je mi dříve zima a vracím se do sauny. Samotnou saunu pak vypínám už v průběhu třetího kola, kdy už stejně nepotřebuju tak vysokou teplotu. Tím vším se doba, po kterou je sauna zapnutá zkrátila asi o třetinu.

Nový návyk: saunujte se a šetřete

Myslím si, že rozhodnutí nechodit do sauny kvůli drahé elektřině by nebylo správné. V každé době totiž potřebujeme pečovat o svou imunitu, protože časté nemoci by nás ve výsledku mohli vyjít daleko dráž. Také relaxační účinek sauny je ohromný a ani toho bychom se v dnešní náročné době neměli vzdávat. Přijde mi ale fér hledat způsoby, jak elektřinou šetřit na jiných místech.

A proto choďte do sauny. A berte ji jako připomínku šetrného chování. Pokaždé, když si užijete ten blahodárný klid v sauně, vyjádřete svou vděčnost tím, že budete více šetřit energií. Používejte pokličky, stopujte čas vaření, perte jen opravdu špinavé prádlo, zapínejte myčku, až když je úplně plná. Zapínejte méně elektroniku a více čtěte. Jezděte méně autem a více choďte.

Všichni víme, že bychom to měli dělat, ale občas na to zapomeneme. A tak si vytvořte nový návyk a spojte si saunu s připomínkou tohoto ekologického chování.

Saunování doma

Domácí saunování je velmi rozšířené zejména ve Finsku, kde prý na 5 milionů obyvatel mají 2 miliony saun. Ale i u nás se tento trend začíná rozmáhat.

Domácí sauna má tu výhodu, že do ní můžete kdykoli se vám zachce, po ní nemusíte nikam dojíždět a můžete rovnou pokračovat v relaxaci u knížky nebo televize. Můžete v ní použít intenzitu a barvy světla přesně podle sebe, vůně jaké si vyberete a poslouchat svou oblíbenou meditační hudbu.

Nemusíte se v ní před nikým zahalovat a pokud do ní budete chodit pravidelně i s dětmi, tak se vám investice do ní za pár let vrátí.

Můžete si nechat vyrobit saunu na míru a mít ji v domě nebo na zahradě. Je to poněkud dražší záležitost, ale výsledek bude luxusní. O něco levněji vás vyjde saunovací sud, který se dá umístit kdekoli na zahradu.

Také si můžete saunu sami postavit. Tato varianta bude sice pracnější a možná ne tak dokonalá, ale vyjde vás to výrazně levněji. Pokud máte v domě přebytečný kumbál nebo na zahradě přístavek či kůlnu o velikosti alespoň 2 x 2 metry, stačí je zaizolovat, postavit lavice, obložit vše dřevěnými palubkami a koupit kamna.

S kamny na elektřinu budete mít saunu roztopenou za pár desítek minut a bude to bez práce. S kamny na dřevo to bude sice více práce, ale zažijete daleko větší romantiku, když se při saunování budete dívat do hořícího ohně.

Saunování v přírodě

Nejrůznější wellness centra se saunami rostou po naší zemi jako houby po dešti. Můžete si v nich dopřát pohodlí s kapkou luxusu. Naopak saunu uprostřed lesů, ze které byste mohli skočit rovnou do rybníka nebo se zchladit vodou z potoka, abyste pohledali.

Můj muž měl sen postavit si saunu někde u potokazažívat saunování v přírodě jako Finové. Ten sen si splnil a od minulé zimy si můžeme dopřávat saunu novým nezaměnitelným způsobem. Je to naprosto něco jiného než v čistém a designovém wellness centru.

Lesní saunování je o splynutí s přírodou, o šumění větru v korunách stromů, o vůni hlíny, o čerstvém vzduchu, o praskání ohně a o vodě bez chlóru. V lesní sauně nepotkáte člověka toužícího po pohodlí a sterilní čistotě, potkáte tu lidi vyhledávající dobrodružství, intenzivní zážitky i pospolitost, toužící po souznění s přírodou i návratu ke kořenům.

Po domluvě je možné se do naší přírodní sauny o víkendu objednat. Telefon a e-mail najdete na tomto odkazu Lesní sauna u Jarka.

Podobných přírodních saun je v České republice jako šafránu. Pár jsem jich na netu našla a uvádím zde pro vás odkazy. Pokud znáte někdo nějakou další, napište mi do komentářů a já ji do článku přidám.

Lesní sauna v Loučné nad Desnou

Sauna a osvěžovna NUUK

Srubová sauna pod šumavskou lípou

Sauna Lautta

Budu také ráda za sdílení zážitků, pokud máte s přírodními saunami zkušenosti.

Zajímavou možností může být také saunovací stan s přenosnými kamínky. Umožní vám zajet si k řece, k rybníku nebo k lomu a roztopit saunu pokaždé na jiném krásném místě.

A na závěr článku není na škodu si zopakovat pár základních pravidel saunování

1. Do sauny nevstupujte pod vlivem alkoholu, ani s prázdným nebo přeplněným žaludkem. Připravte si něco k pití, ale přímo v sauně nepijte.

2. Před prvním vstupem do sauny se osprchujte, abyste ze sebe smyly pot a špínu, a poté se osušte. Je to z toho důvodu, že suchá kůže se začne dříve potit.

3. V sauně pod sebe rozprostřete ručník nebo prostěradlo. Můžete sedět nebo ležet, v lehu se vám bude tělo rovnoměrněji prohřívat, ale ne pro každého je tato poloha v sauně příjemná.

4. V sauně Vám má být příjemně, takže naslouchejte svému tělu. Čím výše budete sedět, tím větší horko vám bude. Pokud jste začátečník nebo vám velké horko nedělá dobře, klidně seďte na nižších lavicích. Pokud pocítíte pálení kůže anebo se vám dělá nevolno, saunu opusťte.

5. Vyzkoušejte, jestli vám lépe dýchá nosem nebo ústy. Můžete si také udělat misku z dlaní a dát si ji před ústa, vdechovaný vzduch nebude tak horký.

6. V sauně je fajn kartáčovat tělo kartáčem z přírodních vláken. Zvýšíte tak prokrvení pokožky a vyplavování toxinů. Zároveň vám kartáčování dodá pocit mírného ochlazení, takže v sauně vydržíte o pár chvil déle.

7. Po 8 až 15 minutách vyjděte ze sauny a osprchujte se vlažnou vodou, abyste ze sebe smyli pot. Tento krok se dělá z důvodu hygieny a také vás lépe připraví na následné vstoupení do studeného bazénku.

8. Do ochlazovacího bazénku vstupujte pomalu, aby se vám nezamotala hlava. Doporučuje se ponořit až po krk ale ještě lépe i s celou hlavou. Také je dobré ve studené vodě chvíli vydržet. Když v ní budete nehnutě stát, vytvoří se vám kolem těla malá vrstvička teplejší vody, díky které bude pobyt ve studené vodě snesitelnější. Čím větší zkušenosti se saunováním máte, tím delší dobu v bazénku můžete zkusit vydržet.  Rozhodně budete mít odlišné pocity, pokud v bazénku strávíte jen 10 sekund nebo 1 minutu. Pokud si troufnete, zkuste s touto dobou experimentovat.

9. Po ochlazení si dopřejte odpočinek v odpočívárně a napijte se. Vhodná je minerálka, abyste doplnili minerály vyplavené spolu s potem. Při pocitu chladu se vraťte do sauny.

10. Nejúčinnější je, když si dopřejete tři kola. Začátečníkům můžou stačit jen dvě opakování. Čtvrté opakování už se nedoporučuje, protože bývá spojeno s velkou únavou a vyčerpáním. Po posledním ochlazení si můžete dopřát delší relaxaci v teplé odpočívárně.

11. V průběhu pocení se vám na pokožce obnovil její přirozený ochranný filtr a pokud nemáte velmi suchou pokožku, tak není potřeba po sauně používat žádné kosmetické přípravky. Chemie v nich by naopak mohla pokožku podráždit. Z tohoto důvodu se ani nedoporučuje si po sauně umývat tělo nebo vlasy jakýmikoli přípravky, postačí jen voda.

12. Na doplnění minerálů si po skončení saunování můžete dát iontový nápoj, banán nebo malé pivo. Někomu může být příjemné dát si teplý čaj nebo mléko s medem.

Nenechte si ujít další články o zdravých návycích pro váš lepší den. Zanechte mi zde svůj e-mail a já vám budu posílat nové články přímo do vaší e-mailové schránky. 

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.