Nechtějte cvičit proto, abyste zhubli

Ve dvanácti letech jsem jela na tábor. Kromě holek, se kterými jsem spala ve stanu, si mě tam téměř nikdo nevšímal. Za rok jsem jela znovu, se stejnými lidmi. A jedna z prvních klučičích poznámek, která na mou adresu padla, byla: „teda, ty jsi ale baba“. Myšleno ve smyslu, jako že jsem kus, ne protivná čarodějnice. Pozornosti a flirtování jsem si pak užívala celý tábor. Co se za ten rok změnilo? Prsa mi narostla jen nepatrně, zato boky a zadek se staly mým nejvýraznějším rysem.

Po návratu do školy mě však čekala jiná hláška, tentokrát od holky: „ty máš ale velký zadek, jak můžeš proboha nosit legíny“.

Hádejte, kvůli které hlášce jsem se pak opakovaně snažila své ženské křivky shodit a navždy vymazat cvičením? Podotýkám, že bezvýsledně. Boky a zadek mi narostly ve třinácti letech tak, jak to pro mě měla příroda nachystáno.

Který návyk pro lepší den chci tímto článkem podpořit?

POHYB

V mé hlavě však neúnavně klíčila a rostla zhoubná myšlenka: musím shodit svůj velký zadek, mít velký zadek je ostuda, neměla jsem si ho nechat takhle narůst. Teď mi to připadá stejně nesmyslné, jako bych si vyčítala, že jsem si nechala narůst nohu velikosti 36 nebo hnědé vlasy.

Žádné cvičení mi malý pevný zadeček nepřineslo. Jediné, co jsem získala, byl odpor ke cvičení a totální ztráta motivace nějakému cvičení se vůbec věnovat. Proč taky, když stejně nepřináší žádné výsledky?

Hubnutí je velmi složité

Pokud neustále začínáte cvičit jenom kvůli tomu, abyste zhubla, je to možná ten důvod, proč u cvičení nikdy nevydržíte a brzo to zase vzdáte. Proč? Protože výsledky nepřichází tak rychle, jak byste čekala nebo potřebovala.

Proces hubnutí je velmi složitý. Pokud máte sedavé zaměstnání, k tomu nějaký ten stres, odpoledne spoustu povinností kolem dětí a domácnosti, nedostatek energie, nesprávnou životosprávu, tak Vás samotné cvičení zřejmě nezachrání a ke zhubnutí nepřivede.

Pokud chcete zhubnout, často začínáte překopáním jídelníčku a zařazením časově a energeticky náročných pohybových aktivit. Vrhnete se do toho po hlavě a řešíte dva složité problémy najednou. Stravu a pohyb. Mnohdy to ale nestačí. Výsledky se nedostavují dost rychle a Vám brzy dojde energie i motivace. Chvíli zápasíte s výčitkami, ale nakonec cvičení opět vzdáte. A říkáte si, že to nemá smysl. Čím častěji tímhle kolečkem procházíte, tím menší sílu do nového začátku máte.

Hýbat se pro radost

A tak si říkám: co kdybychom necvičily kvůli zhubnutí? Co kdybychom našly způsob, jak začít cvičit bez strašáka jménem shozená kila nebo ideální váha. Pojďme cvičit pro radost z pohybu. Hýbejme se prostě proto, že cvičení je zdravé a prospěšné jak pro naše tělo, tak pro naši mysl. Pojďme sportovat s našimi dětmi. Hýbejme se proto, abychom energii získaly, abychom se zklidnily a odpočinuly si.

Hoďte za hlavu to, že musíte cvičit proto, abyste zhubla

  • Uvědomte si, které myšlenky a přesvědčení z Vašeho dětství Vás ženou v touze po zhubnutí. Kdo Vám kdy řekl, že nejste v pořádku taková, jaká jste? Musíte tomu ještě věřit?
  • Všimněte si, jak o sobě přemýšlíte, když se podíváte do zrcadla. Řeknete si: „ježiš, já mám velký zadek/stehna/břicho“ nebo „zase mám splihlé vlasy/vrásky kolem očí/křivý nos“? Tím jen programujete svou mysl, aby se neustále zaměřovala na Vaše nedostatky a kritizovala Vás za ně. Až se příště podívate do zrcadla, usmějte se na sebe. Natočte se do polohy, která Vám nejvíce lichotí, nakloňte hlavu a zkuste sama sobě pohlédnout do vysmátých očí. Snad Vám dojde, že i Vy okamžitě zkrásníte, když se usmějete, že i Vaše postava vypadá okamžitě lépe, když se hezky rovně postavíte a že se i Vy stáváte okamžitě zajímavější, když se Vaše oči smějí.
  • Přestaňte se zaměřovat jen na weby a blogy, které Vás k hubnutí nabádají. Ty jenom dokola programují Vaši mysl k tomu, že je potřeba zhubnout, že kdo nehubne a nedrží dietu jako by nebyl a že nejste dostatečně úžasná, dokud nejdříve nezhubnete.
  • Více si naopak vybírejte obsah, který staví na jemné ženské energii, který zdůrazňuje sebelásku a naučí Vás vážit si sama sebe už teď, a než až zhubnete.
  • Změna Vašeho myšlení samozřejmě nenastane přes noc. Ke změně nedojde ani za týden a možná ani za rok. Ale čím dříve se na cestu za změnou vydáte, tím dříve může nastat. Stačí jít pomalu a každý den udělat jen malý krůček. Ale představte si, že budete malé krůčky dělat každý den po celý rok. Kam až můžete dojít? Možná ne moc daleko, ale posun to určitě bude.

Takže až příště budete cvičit, cvičte zkrátka pro radost z pohybu, sportujte se svými dětmi a s přáteli. Hýbejte se, aby Vaše tělo bylo pružné a zdravé, ne hubené a šlachovité.

Já už dávno necvičím kvůli shození pár kil. Ale mám fakt dobrý pocit, že jsem se díky cvičení dostala do kondice a můžu bez zadýchání hrát fotbal se svými syny a užít si s nimi legraci. Pořídila jsem si činky, abych měla alespoň nepatrné množství svalů a udržela se na lezecké stěně, když na mě děti volají: „ještě kousek maminko, to dáš“ a zažila trochu adrenalinu a hrdosti. Chodím na procházky, abych si pročistila hlavu, strávila čas v přírodě a pokochala se krajinou měnící své barvy podle ročních období. Protahuju se, abych vnímala své tělo a jeho potřeby, abych cítila energii, která mi proudí v žilách. Cvičím i v práci, abych si udržela koncentraci a svěží mysl.

A na výsledky, které mi cvičení přináší, už nemusím čekat. Nemusím čekat, až zhubnu nebo se mi vyrýsují křivky nebo zpevní svaly. Dobrý pocit z pravidelného cvičení, ke kterému se ráda vracím, mám okamžitě.

Mým cílem zkrátka není vidět výsledky, ale zacvičit si. Mým cílem je prostě každodenní cvičení. Pokud jsem dnes cvičila, tak jsem  tento cíl splnila. Svůj cíl si tak plním každý den a nemusím na jeho splnění čekat.

A má váha? Nejde ani nahoru, ani dolů. Snažím se jíst zdravě, ale o víkendu často ulítnu. Těší mě ale, že mě díky cvičení nebolí záda a přestalo mě i bolet koleno. Na cvičení se těším, což jsem nikdy dříve nezažila. Vím, že mi pohyb vždy zvedne náladu a přinese energii i větší vyrovnanost.

A co přinese cvičení Vám?

Nenechte si ujít další články o zdravých návycích pro váš lepší den. Zanechte mi zde svůj e-mail a já vám budu posílat nové články přímo do vaší e-mailové schránky. 

Veronika Kalová
Mou vášní je hledání nových informací a tipů z nejrůznějších oblastí zdravého životního stylu. A jsem expert na to, jak tyto tipy formou návyku zavést do každodenního života. Jsem také autorkou e-booku Zpátky k pohybu!, což je praktický průvodce pro všechny ženy, které to s nějakým pohybem a cvičením pořád zkouší a pořád u ničeho nemohou vydržet. Více o mně si přečtěte tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.